Gąski

wczasy nad morzem

Gąski leżą w sercu malowniczej gminy Mielno, w całości w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego. W miejscowości można podziwiać piękne zabytki m. in. park pałacowy z XIX w. oraz zespół latarni morskiej z 1876 r. W pobliżu znajduje się piękna trasa rowerowa , która stanowi część szlaku międzynarodowego oraz szlak nadmorski o długości 39 km. W Gąskach znajduje się piękna, czysta i przede wszystkim szeroka plaża. Gąski to raj dla wczasowiczów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku, a tamtejsza plaża jest idealnym miejscem dla ludzi ceniących sobie ciszę i spokój, a także dla rodzin z dziećmi. Tuż nad plażą góruje latarnia morska.

Latarnia morska


Latarnia morska w Gąskach zbudowana została pod koniec XIX wieku, w latach 1876-1878. Znajduje się w centrum wsi i udostępniona została turystom do zwiedzania. Jest to jedna z wyższych latarni - osiąga bowiem wysokość 50,2 metra. U podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. .Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody - aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Morze Bałtyckie, w bezchmurną pogodę można zobaczyć Chłopy, Sarbinowo, Mielno i Unieście..

Źródło:https://www.mojeurlopy.pl

Pałac Morski


Dużą atrakcją w Gąskach jest zabytkowy, neoklasyczny "Pałac Morski" z II poł. XIX wieku. Otoczony jest zabytkowym ok. 6,7 ha parkiem,porośniętym m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi. Oddalony jest około 900 metrów od morza i pełni funkcję ośrodka rehabilitacyjno-wczasowego"Pałac Morski". W ośrodku znajduje się ok. 90 miejsc noclegowych, sala konferencyjna ze sprzętem audiowizualnym, sala gimnastyczna i pomieszczenia do różnych zabiegów odnowy biologicznej. W ośrodku leczy się choroby układu nerwowego, ruchowego, krążenia, nieżyty górnych dróg oddechowych, tarczycy oraz prowadzi rehabilitację kobiet po mastektomii. W pałacu znajdują się kawiarenki oraz restauracja serwująca domowe posiłki.

Źródło: https://gaski.pl/

Obszar Chronionego Krajobrazu


Rejony Koszalina wyróżniają się bogatą strukturą krajobrazu oraz fauną i florą, niedostępną nigdzie indziej. Dlatego, w 1975 roku założono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski - rozciągający się na pasie wybrzeża od Dźwirzyna po Wicie, zachęcając wszystkich do pieszych wycieczek. Możemy przebierać wśród lasów, łąk z osobliwą roślinnością przystosowaną do słonego środowiska oraz oczywiście plaży i wydm. Nadmorskie miejscowości od Dźwirzyna po Wicie, a zatem Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy, Dąbki, Darłowo i Darłówko, otaczają piękne lasy, jeziora, malownicze wsie, w których zawsze znajdzie się jakiś interesujący zabytek, a w promieniu ok. 40 km leżą takie miasta jak Sławno, Słupsk, Ustka czy Koszalin. Obszar chronionego krajobrazu "Koszaliński Pas Nadmorski" ma powierzchnię 48,33 ha i długość 85,5 km (sięga od gminy Kołobrzeg przez gminy: Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, miasto i gminę Koszalin oraz gminę Sianów aż po Darłowo). Obejmuje on pobrzeże Bałtyku wraz z pasem wydm oraz największymi w województwie zachodniopomorskim, przymorskimi jeziorami: Jamno, Bukowo, Kopań. Teren ten charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów nadmorskich, gniazduje na nim ptactwo wodne, m.in. bąk, bocian biały, błotniak, derkacz, żuraw, rybitwa czy łabędź oraz występuje wiele rzadkich gatunków roślin. Jest to zatem doskonałe miejsce do uprawiania birdwatchingu.

Źródło: https://gaski.pl/